ПАЛЕ СЕ БРАНЕЛА ОВА НЕ Е УБИСТВО НА МИГ Реагираат од Хелсиншкиот комитет

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат до Јавното обвинителство, коешто покрена обвинение за сторено кривично дело „убиство на миг“ против Пале Илиоска од...

НА 23 ГОДИШНАТА ПАЛЕ ОД ВЕЛЕС ЌЕ И СЕ СУДИ ЗА УБИСТВО ВО МИГ...

Основното јавно обвинителство Велес, по спроведена постапка, поднесе Обвинителен предлог против 23-годишна велешанка за кривично дело – Убиство на миг од член 125 од...

(Фото) ДВА НОВИ ХОТЕЛИ И ЕДЕН МОТЕЛ треба да ,,никнат,, на Езеро Младост

Советниците на Општина Велес денес одлучуваат за оттуѓување на државно земјиште во непосредна близина на езерото Младост односно Програмата за продажба на градежно земјиште...

ПАТНИК НАПАДНАЛ ТАКСИСТ ВО ВЕЛЕС Имал недоразбирање со напаѓачот

На 30.01.2022 околу 00.40 часот во СВР Велес, Т.Г.(54) од Велес, додека работел како такси возач во Велес, по претходно недоразбирање, бил физички нападнат...

ВИКЕНД ЖЕНСКА ТЕПАЧКА Рано утрински нападната велешанка

Вчера 30.01.2022 во 09.10 часот во Полициска станица Велес С.Т.(31) од Велес пријавила дека околу 04.30 часот пред угостителски објект во Велес била физички...

ДВАЈЦА ВЕЛЕШАНИ УАПСЕНИ ВО СКОПЈЕ

Двајца велешани на возраст од 23 и 25 години биле уапсени од страна на МВР поради поседување на марихуана, а кај еден од нив...

ЛЕВИЦА ВЕЛЕС СО РЕФЕРЕНДУМ Да се спречи градбата на опожарените места на езеро Младост

Советниците на Левица  поднесоа барање до претседателот на советот на Општина Велес за дополнување на дневниот ред на следната седница со точка во која се бара...

БАРАН ПО НАРЕДБА НА СУД Жител на Г.Јаболчиште спроведен во затвор

Полициски службеници од Полициско одделение во Чашка вчера го привеле Б.А.(28) од селото Долно Јаболчиште, затоа што за него била издадена наредба од Основен...

ВЕЛЕШАНЕЦ ОГРАБИЛ ВОЗИЛО Полицијата го фатила за 10 минути

Вчера попладнето во 17.00 часот на ул.„Благој Ѓорев“ во Велес од страна на полициски службеници од СВР Велес бил лишен од слобода А.Л.(33) од...

ЕВЕ КАКО БИ ИЗГЛЕДАЛА ЗАПАДНАТА СТРАНА НА ГРАДОТ Студија за развој на Велес 2020-2035...

Урбанистичкото проектирање станува важна, независна професија, која е позиционирана помеѓу архитектите и урбанистите планери од една страна, ги комбинира проектните можности со социо-географската наука,...