Кривична за велешанец за криумчарење на 40 мигранти во комбе

Комбе со велешки регистарски таблички, полно со 40 мигpaнти, ноќеска, еден час пред полноќ било откpиено во близинa на селото Лакавица кај Штип. Како што...

Мотоциклист тешко повреден во Велес

Мотоциклистот А.К. (67) од Велес е тешко повреден откако вчера попладне изгубил контрола и паднал на коловозот на улицата „8-ми Септември“ во Велес. -Во незгодата, мотоциклистот...

Борче Мирчевски – колекционер и мајстор за олдтајмери

Борче Мирчевски е еден од најдобрите млади олдтајмер-колекционери во земјава и претседател на велешкиот олдтајмер-клуб „King off the street“ или „Кралеви на улиците“, кој...

Од утре изменет сообраќаен режим на делницата Велес – Градско

Поради санација на свлечиште (одрон) на регионалниот пат Р1102, делница Велес-Градско, транзитен дел низ Велес, од утре ќе има времено изменет режим на сообраќај. Како...

Ми се слушна гласот и револтот, вели Никола Ќурчиев, кој ја скрши таблата со...

Никола Ќурчиев од Велес, кој ја скрши таблата со натпис „Република Северна Македонија“ на објект на улицата „Димитар Влахов“ во градот на гемиџиите, на...

Притвор за три лица за убиство во велешко Долно Караслари

Во Полициската станица во Велес вчера се приведени И.Т.(20). Д.Т.(28) и М.Т.(49) од велешкото село Долно Караслари поради основано сомнение за сторено кривично дело...

Лазов: На 12 Април народот ќе ја казни оваа валкана и погубна политика на...

Пред почетокот на кампањата за предвремените парламентарни избори 2020 година граѓаните на Велес имаат неколку прашања до власта, до градоначалникот Аце Коцевски, но и...

НЕ ПРЕСТАНУВААТ ДОНАЦИИТЕ ОД ХУМАНИТЕ ЛУЃЕ ЗА ВЕЛЕШКОТО СЕМЕЈСТВО ЈОВАНОВИ

Она што семејството Јованови од Велес го добиле како донација, а ќе им претставува вишок, ќе го донираат на други семејства, на кои им...

Сообраќајка на патот Скопје-Велес, со механизација се извлекува излизган камион

Сообраќајна незгода се случила на автопатот Велес-Скопје во која се излизгал еден камион, денес надлежните служби се обидуваат да го извлечат, пренесува...

Министерот без ресор Бајрам во посета на Општина Велес и на ромското население

Mинистерот без ресор задолжен за импементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите Музафер Бајрам денеска ги посети велешките Роми на...