МАЛИТЕ велешанчиња НАЈВРЕДНИ во акцијата ,,ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД,,

Најмладите велешанчиња се вклучија во акцијата „Генералка Викенд“ што деновиве се реализира  во Општина Велес. Децата од шестте клона на  градинката „Димче Мирчев“ денеска...

Бројот на активни случаи со Ковид-19 во Велес никако да опадне

Денес се регистрирани 33 нови велешани со корона инфекција. Од почетокот на пандемијата заболеа вкупно 2219 велешани. Како оздравени денес се регистрирани 39 велешани,...

Вкупниот број на заразени со коронавирус во Велес достигна 40

Во изминатите 24 часа   се регистрирани четири  нови случаи на заразени од коронавирусот во Велес. Четирите нови случаи се тројца мажи на 37, 40 и...

Најмногу прекршувања на полицискиот час во Велес

Од сите четири дена од продолжениот полоциски час на подрачјето на СВР Велес, најмногу прекршувања имало помеѓу 20 и 21 април од кои најголем...

Велешанка касната од куче- втор случај за една недела (Фото од инцидентот)

Според билтенот на министерството за внатрешни работи на 23.03.2020 година во Полициската станица Велес   К.М.(27) од Велес пријавила дека во близина на ООУ„Св.Кирил и Методиј“...

Денес Велес повторно со бројка блиску до 100 нови Ковид-19 случаи

Денес во Велес повторно огромен број на нови регистрирани случаи со Ковид-19. Неславниот биланс за Велес денес изнесува 79. Со ова бројката на регистрирани...

Вчера насилство и кај Црна Џамија. Велешанец нападнат од две лица

Вчера околу 17.30 часот во СВР Велес, Ѓ.К.(38) од Велес пријавил дека на ул.„Стефан Богоев“ бил физички нападнат од две лица. По целосно документирање...

И денес заразените велешани се млади лица

Коронавирусот ја менува старосната граница на зараза. Ако предходно најчести случаи беа возрасните последниве денови се повеќе од новодијагностицираните случаи се млади лица. Меѓу...

Општина Велес со препораки до граѓаните поради загадениот воздух

Согласно последни резултати од мониторинг станицата за квалитет на амбиентен воздух Велес 2 на Државниот автоматски мониторинг систем при Министерството за животна средина и...

Фатени 25 мигранти во близина на Велес

На 04.06.2020 во 04.00 часот на автопатот Велес-Скопје, после пунктот „Македонија пат“ после Велес, полициски службеници пронашле 25 илегални мигранти и три патнички возила...