(Фото) Искршена двојазичната табла на зградата од Основен суд Велес

Непознат сторител ја искршил двојазичната табла на зградата од Основниот суд Велес. Засега настанот е непознато дали е пријавен, а го нема ни во...

Панче Ќумбев донираше 400 оброци за социјално загрозени лица од Велес

Нашиот сограѓанин Панче Ќумбев во моментите на глобалната криза се одлучи за реализиција на хуманитарна акција, донирајќи финансиски средства за обезбедување 400 обраци потребни...

(Фотогалерија) Хаос на “велешка” патарина

По најавата на Владата за 80 часовен карантин за неколку градови во Македонија, скопјани масовно го напуштаат главниот град.

(Видео) Наскоро серијал од 12 епизоди на Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“

Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ го најавува проектот „Тој и Таа“, интернет перформанс во време на физичка изолација, одговор на културата во време...

САМО ДВА АКТИВНИ случаи со Ковид во ВЕЛЕС

Денес во Велес не е регистриран нов случај на Ковид-19. Четворица велешани се водат како оздравени додека само двајца се активни случаи, граѓани кои...

ЗАТВОРЕНИК од Велес СИЛУВАН во затворот Идризово

Затвореник од КПУ „Идризово“ бил силуван од друг затвореник, информира МВР. „На 09.05.2021 во 16.05 часот 33-годишен затвореник од Велес пријавил дека на 27.04.2021,...

Велес во канџите на короната. Тројца починати за 12 часа

Во велешката болница од полноќ ноќва до сега починаа тројца пациенти. 72 годишен пациент починал некаде по полноќ веднаш откако бил примен на Инфективното...

Денес 4 нови случаи на корона во Велес. Вкупниот број досега 125

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти во: Скопје-16, Куманово-10, Прилеп-6, Тетово-15, Велес-1, Крива Паланка-1 и Валандово-1. Во ГОБ...

Марјанчо Николов носител на СОВЕТНИЧКАТА ЛИСТА НА СДСМ ЗА ВЕЛЕС

Општинската организација на СДСМ Велес ја објави листата на предложени кандидати за советници на Општина Велес.  Носител на листата е Марјанчо Николов, вотра на...

Висока бројка на нови Ковид-19 случаи. Двајца починати и само 15 оздравени во Велес

Денес се регистрирани 47 нов случај на корона инфекција во Велес додека петнаесет велешани се сметаат за оздравени. Со денешната бројка од 47 нови...