(Фото) ПЛАМНА И ВО ВЕЛЕС. Пожар се шири од велешката депонија кон градот

Пожар од пред околу еден час се шири и над Велес. Според нашите информации пожарот е над автопатот Велес кој се шири со молскавична брзина. Според...

Познат првиот кандидат за ГРАДОНАЧАЛНИК НА ВЕЛЕС

Како се наближуваат локалните избори, така секојдневно главна тема се новите кандидати, кои за неколку месеци ќе се борат за титулата градоналник на општината...

02.11.2020 Состојба со Ковид-19 во Велес

Денес во Велес поврдени се 27 нови Ковид-19 потврдени случаи, со што вкупниот број достигна 841. Активни случаи се 439. Од нив 394 се...

Детали околу смртта на седумгодишното велешанче

Седумгодишно дете без знаци на живот било донесено вчера во болницата во Велес. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но безуспешно. Случајот го потврди портпаролот...

ОФИЦИЈАЛНО Повторно се воведува карантин и полициски час

На денешната седница на Влада, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, ги донесовме следниве одлуки со цел брза и ефикасна реакција за спречување...

Путин и Трамп телефонски разговараа за кризата со коронавирусот

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Доналд Трамп во текот на телефонскиот разговор во понеделникот изразија загриженост од глобалното ширење на коронавирусот,...

ОД ПОЛНОЌ: Ново намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 9,18%...

Драстично зголемена бројката на заразени во Македонија!!!

Бројот на заболени во Македонија од коронавирусот се искачи на 114 лица, информира А1ОН Ова се нови 29 нови случаи, а повеќето се од Скопје. За...

(Видео) Два земjотрес утрово во Хрватска од 5.5 и 5 степени по Рихтер

Утрово во 07:02 минути силен земјотрес ги исплаши луѓето во Загреб и околината. Земјотресот беше близу Загреб односно со епицентар на само 6 км...

Велешанец каснат од куче

Според билтенот на МВР на 18.03.2020 гoд. во 13.30 часот во Полициската станица Велес А.З.(57) од Велес пријавил дека на ул.„Јован Алабакот“ бил каснат...