Бил Гејтс го шокираше светот: Еве колку дози вакцини ќе бидат потребни да се...

Како што стојат работите сега, ќе мора неколку пати да се вакцинирате против коронавирусот, а постарите можеби три,  рече основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Милијардерот,...

Колку смисла имаат тестовите за антитела на коронавирус?

Русија, Италија, но и многу други земји сакаат масовно да ги тестираат граѓаните за да видат дали биле во контакт со коронавирусот. Но, дали...

(Видео) Американските власти ја запреа корона-програмата на Бил Гејтс

Американските власти го запреа тестирањето за Ковид-19 што во Сиетл беше покренато на иницијатива на Бил Гејтс, чија програма требаше да биде тест за...

Како Исланд се справи со коронавирусот?

На Исланд, заклучно со минатата недела, закрепнаа околу 97% од заразените со коронавирусот, а се појавија само два нови случаи во седум дена, па...

Во Германија маските задолжителни во продавниците и јавниот превоз

Во Германија, обврската за носење заштитни маски во градскиот превоз и продавниците стапи на сила денеска, при што градовите известија дека граѓаните во голема...

Биткоинот може да скокне на 30.000 долари

Биткоинот може да скокне на 30.000 долари до крајот на годината. Ова го тврдат познавачите на пазарот со криптовалути. Минатата седмица биткоинот имаше вредност од...

Најмал број на новозаразени со коронавирус во Италија од почетокот на март

Во Италија во изминатите 24 часа регистрирани се 2.667 новозаразени со Ковид-19, што е најмала бројка од почетокот на март. Во Италија има 165.155 луѓе...

Кина очекува нов бран на заразата од коронавирус да се случи во ноември

Во ноември ќе се сретнеме со сериозен предизвик, бидејќи следниот бран на епидемијата со коронавирусот може да се случи токму тогаш, предупредува Џан Венгхуан,...

Заработува 850 фунти неделно во Премиерлига и речиси третина ќе ги донира на докторите

Заработува 850 фунти неделно во Премиерлига и речиси третина ќе ги донира на докторите Многу фудбалери им помогнаа на медицинските лица и докторите во борбата...

Данска ќе укинува дел од ограничувањата

Данската Влада планира укинување на некои ограничувања побрзо од очекуваното, бидејќи бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 продолжува да опаѓа. Тоа го изјави денеска...