(Видео) Јапонија затрупана од 2 метра снег, нема струја, завеани автомобили и домови

Околу 1.000 автомобили се затрупани во снежно невреме на истокот во Јапонија. Патниците во автомобилите биле заробени околу 9 часа. Јапонската метеоролошка служба предупредува...

Бил Гејтс: Кафулињата и рестораните треба да се затворени во следните шест месеци

Бил Гејтс, кој донираше милиони за вакцинирање, вели дека до летото 2021 година, САД „треба да бидат многу поблиску до нормалното отколку сега“, но...

Грција ќе го продолжи карантинот, ни за Божиќ нема патување меѓу градови

Иако првично планот беше на 1 декември да се олабават рестрикциите во Грција, се чини дека многу поверојатна ќе биде забраната да биде продолжена...

Австралија издржа карантин од 111 дена

Австралија за првпат после пет месеци не регистрираше ниту еден случај, соопштија здравствените власти. Во австралиската држава Викторија нема ниту еден новозаразен во последните...

НОВИОТ ГРИП ЗАПОЧНА ДА КОСИ ВО ЕВРОПА: По коронавирусот доаѓа нов пекол недалеку од...

Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави  Светската организација за здравје на животните (ОИЕ)....

(Видео) Отворена најголемата фонтана во светот

Фонтаната се простира на 7.327 квадратни метри, осветлена е со 3.000 ЛЕД лампи, а 7.500 дизни ја фрлаат водата до 105 метри во височина....

ЗАСТРАШУВАЧКО ВИДЕО – Српски доктор објави снимка од бели дробови на 22 годишен пациент...

др. Дејан Жујовиќ, пулмолог од Белград објави снимка од бели дробови на 22-годишен пациент, заразен со коронавирус. Жујовиќ и самиот бил заразен со Ковид-19,...

(Видео) Неверојатна песочна бура ја ,,голтна,, Анкара

Шест лица се полесно повредени денеска во Анкара, која беше погодена од ретка песочна бура, пренесува турскиот весник Хуриет. Песочната бура ги погоди окрузите...

Британски доктор ја откри причината зошто седевме во карантин

Британскиот експерт Марк Вулхаус истакнал дека карантинот бил “мерка донесена во паника” и единствена опција во дадениот момент “бидејќи не можеле да смислат ништо...

Првата дигитална валута која ја издаде една централна банка

Банката на Литванија (LCB) ја издаде својата дигитална колекторска монета LBCOIN. Врз основа на најнапредните информатички решенија, ова не се само првите дигитални пари...