Нова мутација пострашна од британската. П.1 варијантата од Бразил му се заканува на светот

Брзото ширење на мутацијата на коранавирусот, која првпат беше откриена во Бразил, е главната причина за загриженост низ светот, јавува Би Би Си. Бразилскиот...

„Супер ковид“ му се зakaнува на светот: Следната мутација може да биде отпopна на...

Следната мутација на Ковид-19 може да биде отпорна на сите вакцини, предупреди денеска германскиот министер без ресор, Хелге Браун, според кого можна е опасност...

Израелците објавија дека имаат лек против коронавирусот

Првата фаза на тестирање на иновативен лек против коронавирус е успешно завршена во израелската болница Ичилов, објави Министерството за надворешни работи на Израел. Лекот наречен...

Експерт предупредува на „Ковид ураган од 5-та категорија“: Ќе видиме нешто што досега не...

Американскиот експерт за инфективни болести предвидува нов застрашувачки замав на пандемијата на коронавирусот во САД и предупредува на опасност од ширење на британскиот сој...

Вака ќе изгледаат новите ковид пасоши

Информации за тоа дали некој имал коронавирус, дали и кога направил PCR-тест и дали примил вакцина – сето ова во иднина ќе може да...

(Видео) Јапонија затрупана од 2 метра снег, нема струја, завеани автомобили и домови

Околу 1.000 автомобили се затрупани во снежно невреме на истокот во Јапонија. Патниците во автомобилите биле заробени околу 9 часа. Јапонската метеоролошка служба предупредува...

Бил Гејтс: Кафулињата и рестораните треба да се затворени во следните шест месеци

Бил Гејтс, кој донираше милиони за вакцинирање, вели дека до летото 2021 година, САД „треба да бидат многу поблиску до нормалното отколку сега“, но...

Грција ќе го продолжи карантинот, ни за Божиќ нема патување меѓу градови

Иако првично планот беше на 1 декември да се олабават рестрикциите во Грција, се чини дека многу поверојатна ќе биде забраната да биде продолжена...

Австралија издржа карантин од 111 дена

Австралија за првпат после пет месеци не регистрираше ниту еден случај, соопштија здравствените власти. Во австралиската држава Викторија нема ниту еден новозаразен во последните...

НОВИОТ ГРИП ЗАПОЧНА ДА КОСИ ВО ЕВРОПА: По коронавирусот доаѓа нов пекол недалеку од...

Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави  Светската организација за здравје на животните (ОИЕ)....

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe