НОВ ВИД НА КОРОНАВИРУС МУ СЕ ЗАКАНУВА НА СВЕТОТ – брзо се размножува, а...

Нов вид на коронавирусот со зголемена отпорност на антитела е идентификуван во дом за стари лица во Кентаки, каде што е заразени 45 лица,...

КОРОНА МУТАНТИ: Има 11 соеви, од кои пет се опасни

Од кога се појави корона вирусот мутираше повеќе пати, а моментно најголема опасност е делта сојот на вирусот кој се карактеризира со висок степен...

Нов сој на коронавирусот, се шири побрзо преку воздухот

Нов сој на коронавирусот – мешавина од индискиот и британскиот – е откриена во Виетнам, изјави виетнамскиот министер за здравство Нгујен Тан Лонг. –...

Ваучер од 200 евра за секој турист кој ќе летува на Малта

Со желба да ја оживее својата туристичка индустрија, Малта планира да им понуди на странските посетители и до 200 евра. Тоа, секако под услов,...

Шпанија отвори Центар за лекување на функционери од примање мито

Карлос Албукерки е 75-годишник од Кордоба, кој се наоѓа во центар за рехабилитација и се лекува од корупција. Шпанецот е осуден на четири години...

Нова мутација пострашна од британската. П.1 варијантата од Бразил му се заканува на светот

Брзото ширење на мутацијата на коранавирусот, која првпат беше откриена во Бразил, е главната причина за загриженост низ светот, јавува Би Би Си. Бразилскиот...

„Супер ковид“ му се зakaнува на светот: Следната мутација може да биде отпopна на...

Следната мутација на Ковид-19 може да биде отпорна на сите вакцини, предупреди денеска германскиот министер без ресор, Хелге Браун, според кого можна е опасност...

Израелците објавија дека имаат лек против коронавирусот

Првата фаза на тестирање на иновативен лек против коронавирус е успешно завршена во израелската болница Ичилов, објави Министерството за надворешни работи на Израел. Лекот наречен...

Експерт предупредува на „Ковид ураган од 5-та категорија“: Ќе видиме нешто што досега не...

Американскиот експерт за инфективни болести предвидува нов застрашувачки замав на пандемијата на коронавирусот во САД и предупредува на опасност од ширење на британскиот сој...

Вака ќе изгледаат новите ковид пасоши

Информации за тоа дали некој имал коронавирус, дали и кога направил PCR-тест и дали примил вакцина – сето ова во иднина ќе може да...