Десетгодишно девојче пронајдено удавено во Мала Река

Десетгодишната Ешуриме Беќирова од село Бањица, која вчера утрото исчезна и се бараше во надојдените води на Мала Река, утрово е пронајдена под селото,...

Василевска: На 12 април следува Обновата, ненародната власт заминува засекогаш

Денеска сум повторно во Свети Николе. Луѓето бараат Обнова, очекуваат Промена. Три години никој не им посветил внимание на проблемите во Пеширово, во Азамбегово,...

Се интензивира изградбата на рефионалниот пат Градско- Прилеп

Интензивно почнаа работите на рехабилитацијата на делницата од Фариш до Дреново во должина од околу 9,5 километри на патот Прилеп-Градско кој ќе добие нови...

На Градскиот пазар во Градско утре продажба само на зеленчук и овошје

Поради состојбата со коронавирусот и зголемената потреба од снабдување со прехрамбени продукти на населението Општинскиот кризен штаб на Општина Градско одлучи од утре па...

Од утре изменет сообраќаен режим на делницата Велес – Градско

Поради санација на свлечиште (одрон) на регионалниот пат Р1102, делница Велес-Градско, транзитен дел низ Велес, од утре ќе има времено изменет режим на сообраќај. Како...

Дрекслер Мајер го одложи продолжувањето со својата работа заради Коронавирусот

Германскиот гигант за производство на автомобилска опрема, Дрекслер Мајер првично најавеното започнување со работа по прекинот од 21.03.2020 година го одлага за средината односно...

Две деца повредени, „бмв“ излетало на патот Велес – Извор

Патничко возило „бмв“, со велешки регистарски ознаки, управувано од И.З. (30) од с ело Горно Врановци, општина Чашка, излетало од коловозот. Несреќата се случила вчера...

Кире Лазаров со донација за Здравствениот дом во Свети Николе

Младите во Свети Николе организираат акција за помош на светиниколчани во борбата против корона вирусот. Тие нагласуваат дека најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров донирал...

Наставничката ТВРДИ: Немав контакт со моите родители во изминатите 15 дена

„Под потполна одговорност тврдам дека во изминатите 15 дена немав никаков контакт со моите родители“ – во телефонски разговор за ,,Фокус” информира наставничката –...

Ќерката на сопружниците од Кавадарци кои се позитивни на корона вирус, била наставничка во...

Од министерството за здравство вечерва информираа дека бројот на заразени се искачил на 76, меѓу нив се наоѓа и брачен пар од Кавадарци, како...