Рекорден пад на цените на нафтените деривати во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 14,54%...

ЦРН АЛАРМ: Повторно голем број на случаи со Ковид-19 во Велес и Македонија

Вкупниот број на случаи со Ковид-19 во Велес е 409 лица, 17 се починати. Бројот на активни случаи во Велес се искачи на 80...

До ноември 1800 жртви во Македонија, доколку продолжи олеснувањето на мерките

Лоши корона сценарија за Македонија на есен. Ако продолжи олеснувањето на мерките за заштита, до први ноември во земјава ќе починат 1.629 луѓе од...

Новозаболените не биле на домашни свечености, туку на журки

Можеме да очекуваме само влошување на состојбата. Се предвидуваат 500-600, но и до 1.000 заболени дневно. Драстично зголемениот број новозаболени е резултат на непочитување...

Ќе има отпуштања и половина плата за работниците во фирмите

Дел од домашните компании кои немаат доволно работа поради новонастаната ситуација на вработените им рекле дека ќе им ја намалат платата. Во некои ќе...

Наместо 3.000 денари, добиле само 322 денари, други добиле огромни суми пари

Наместо 3.000 денари, добиле само 322 денари, пензионери на кои не им следува ниту денар, добиле огромни суми пари на своите сметки. Некои пак...

Се очекува во земјава да има околу 2.000 заболени од Ковид 19 за еден...

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во земјава да има околу 2.000 заболени од Ковид 19 и за месец дена да биде пикот на...

Откриено кога ќе стасаат вакцините против Ковид-19 во Македонија

Вакцините на Астра Зенека први ќе стасаат во Македонија преку КОВАКС системот. Првите количини треба да пристигнат во март. Од KOBАКС информираат дека за...

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Македонија...

Забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Бугарија и Македонија од утре стапува во сила. Тоа е согласно воведените измени во Законот...

Филипче им забранил на Аџибадем Систина да објавуваат резултати, им испратил и инспекција

Министерството за здравство, преку Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера влегле и извршиле инспекциски надзор и контрола во Аџибадем Систина, со цел да утврдат...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe