Возила под ЕУРО 5 нема да може да се увезуваат во Македонија

Државата планира годинава да го забрани увозот на возила под ЕУРО 5 стандард, најави министерот за економија Бектеши. Посочи дека со министерството за животна...

Нов рекорд во бројот на новозаболени. 12 починати, 23,8% од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26,...

Најмногу заболени до сега: 44 ново заболени и 2 починати од коронависрусот

Почитувани, Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години...

Филипче: Болниците се полнат, следуваат ризични месеци

Во јавната објава на социјалните мрежи, министерот за здравство им порачува на граѓаните дека и постоечките мерки и препораки се во интерес на заштита...

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услугидонесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 0,31% во...

Нема карантин при влез во земјава за странските дипломати и нивните семејства

Владата вечерва на седница донесе Протоколот за влез во Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членови на нивните семејства, и го задолжи...

Од денес извршителите продолжуваат со работа.Пазете на вашите банкарски сметки

Поради коронавирусот, работата на извршителите низ земјава беше стопирана на 25 март со Уредба на Владата. Најпрво работата требаше да продолжи на 1. јули,...

И денес бројката на новозаразени е голема

Според неофицијални информации на Сител денес има околу 50 нови случаи на корона вирус во земјава од кои 30 во главниот град. Според информациите кои...

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски позитивен на коронавирус

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е заразен со коронавирусот. „Почитувани сограѓани, драги пријатели,  сега ги добив најновите резултати за новите позитивни лица во Куманово, вкупно...

До утре ќе се знае дали повторно одиме во карантин

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд за празникот Духовден. „Одлуката...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe