ЛЕБОТ, ЗЕЈТИНОТ И БРАШНОТО во продажба по набавни цени

Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска ќе се продаваат по набавна цена, додека за другите основни прехранбени производи се намалува маржата на...

ОД ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА Вечерва ново поскапување на горивата

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски бара од трговците да имаат разбирање во однос на намалувањето на маржата на 33%. „Тоа е...

ПРАТЕНИЦИТЕ СО НОВИ ТЕЛЕФОНИ ова ќе ги чини граѓаните 192.000 евра

Претседателот на Собранието на Макдонија, Талат Џафери, ќе ги поднови колегите пратеници со нови мобилни телефони, а македонските граѓани за тоа ќе платат 192.000...

ПОСКАПУВААТ ЦИГАРИТЕ Трендот на раст на цените ги зафати и тутунските производи

Се очекува да поскапат цигарите на домашниот пазар најверојатно уште од почетокот на следниот месец. Според неофицијалните информации од тутунската индустрија, цената на цигарите...

СИТЕ ЌЕ ЈА ПРЕЛЕЖИМЕ КОРОНАТА Вирусот за шест месеци ќе биде „питомо маче“

Коронавирусот е во паника, а за шест месеци ќе биде „питомо маче“, рече синоќа епидемиологот д-р Драган Даниловски во емисијата „Клик плус“. Тој вели...

ДОБРО УТРО: Од денес пластична кеса чини 15 денари

Од денеска стапува на сила забраната за пластични кеси. За граѓаните ќе бидат достапни само биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од...

ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ПРОГЛАСИ КРИЗНА СОСТОЈБА – Недостатокот на струја ја ,,дрма,, Македонија

Утрово околу 03.30 часот, пукнала цевка и во Блок 1, во РЕК Битола. Ова значи дека најголемиот енергетски капацитет РЕК Битола во моментот не...

МИЦКОСКИ ОБЈАВИ: Имаме ново парламентарно мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави дека имаат ново парламентарно мнозинство. „Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Не...

МАКЕДОНСКИ ПОЛИЦИСКИ ВОЗИЛА ДИЛААТ ДРОГА Фатени во Црна Гора

Десетици килограми дрога се откриени во возило од Секторот за борба со организиран криминал во МВР при обид да влезе на територија на Црна...

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 21:21 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот есенски...