(Вознемирувачко видео) Тваин Курт и Бејрут со очаен крик притив пандемијата

Низ социјалните мрежи кружи вознемирувачки видео клип кој за жал прави структурна вивисекција на македонското здравство во моментов и неговата неспособност да се справи...

(Фото) Велес по околу 20 години доби кино со најсовремена опрема

Вчера со проекцијата на новиот македонски игран филм „Стела“, се отвори киното во Велес. Киното е инвестиција на Општина Велес од 67.000 евра и...

90 филмови од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

Деведесет филмови од цел свет од денес до 6 декември ќе бидат во програмата на Мобил филм фестивал што ќе се одржи онлајн под...

Седи дома – купи online и читај ” Како избравме американски претседател”

Велес365 следствено на препораките за седење дома ви го препорачува хит романот “Како избравме американски претседател” на Александар Сашко Кукулев. Со цел квалитетно да ги...

Почнува Месопустна недела: Еве што треба да правите до Прочка

Во недела (14.март.2021), православните верници ќе го празнуваат еден од најголемите христијански празници – празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како...

Почина писателот и новинар Петко Шипинкаровски

Во Струга денеска почина македонскиот писател Петко Шипинкаровски. Роден е на 22 септември 1946 година во битолското село Будимирци, но повеќе од 40 години живееше...

Следната недела ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД за верниците од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 18 јуни...

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на награда за животно дело: Снимил повеќе од 10.000 минути...

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е годишен добитник на „Златна Бубамара на популарноста“ за животно дело што ја...

Почина велешкиот академски сликар Ангел Петров

На 4.07.2020 во 19h почина Ангел Петров, академски сликар и професор. Престана да чука едно големо хумано срце. Посмртните останки ќе бидат изложени во...