Налеј, налеј меанџико – песна за љубовта на гемиџиите и француската меанџика

Младите Македонци, солунските атентатори, гемиџиите, само неколку месеци пред настаните во Солун, во Париз, во една мала коноба, со симпатично име „Утро“ на убавата...

„Да се почне одново“ – сезона 2021 на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес на вчерашната прес конференција одржана во Националната опера и балет во Скопје ја претстави програмата...

(Видео) Наскоро серијал од 12 епизоди на Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“

Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ го најавува проектот „Тој и Таа“, интернет перформанс во време на физичка изолација, одговор на културата во време...

(Видео) Македонската Ванеса Меј е од Велес! Виолинистката Ничевска со „Сонце“

Нумерата ‘Сонце‘ е трето мое авторско дело во кое сум јас и музичар изведувач, а мој е и аранжманот. Првото дело кое го објавив...

На денешен ден: Во Велес е роден Панко Брашнар, прв претседавач на АСНОМ

На 9 август 1883 година во Велес е роден Панко Брашнаров, македонски национален деец и најстар пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседавач...

Koефицинетот е 13: На „Медена земја“ не и се даваат никакви шанси за Оскар...

Откако беше објавено дека мали се шансите македонскиот кандидат „Медена земја“ да добие Оскар во категоријата странски филм, сега е очигледно оти тоа нема...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната АСЦ награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на АСЦ (The...

Роман како филмско сценарио или филмско сценарио како роман

пишува: М-р Елизабета АРСОСКА Замислете си едно сиромашно предградие во еден град изглодан од транзицијата, една мрачна крчма во која сопственик...

90 филмови од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

Деведесет филмови од цел свет од денес до 6 декември ќе бидат во програмата на Мобил филм фестивал што ќе се одржи онлајн под...

Љутков: Со годишната програма за култура се поддржува политиката!

Годишната програма за култура за 2020 година е скандалозна! Програмата е насочена кон подмирување на ситни политички интереси, наместо за развој на културата! Јавноста...