(Фото) Велес по околу 20 години доби кино со најсовремена опрема

Вчера со проекцијата на новиот македонски игран филм „Стела“, се отвори киното во Велес. Киното е инвестиција на Општина Велес од 67.000 евра и...

(ВИДЕО) НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Предаден и во борба со аскерот, со последниот куршум се...

На 21 септември 1902 година (според некои извори 1901-ва) во родниот Велес, во Џајково Маало, во борба против османлискиот аскер, откако снемал муниција, се...

На денешен ден: Во Велес е роден Панко Брашнар, прв претседавач на АСНОМ

На 9 август 1883 година во Велес е роден Панко Брашнаров, македонски национален деец и најстар пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседавач...

(Видео) Македонската Ванеса Меј е од Велес! Виолинистката Ничевска со „Сонце“

Нумерата ‘Сонце‘ е трето мое авторско дело во кое сум јас и музичар изведувач, а мој е и аранжманот. Првото дело кое го објавив...

Почина велешкиот академски сликар Ангел Петров

На 4.07.2020 во 19h почина Ангел Петров, академски сликар и професор. Престана да чука едно големо хумано срце. Посмртните останки ќе бидат изложени во...

Три години инат !

пишува: Зоран Љутков Три години стара слава која исчезна во првиот момент откако се одроди од граѓаните ! Три години инат ! Три години наведнат...

Велес во минатото: Втор дел – Нешто околу воспоставувањето на власта и владеењето на...

пишува: Слободан Ников По  бомбардирањето на Велес, 6 април 1941 година, и влегувањето на германските воени сили во Велес, настанува период на т.н.„интер-регнум„ времен простор...

(Галерија) Велешкиот академски сликар Ангел Петров има изработено над 200 портрети на Кочо Рацин

Ангел Петров академскиот сликар од Велес има 60 годишна студија на ликот на Кочо Солев Рацин Во своето ликовно творештво ликот на Кочо Рацин...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На Лопушник е убиен велешанецот Кочо Рацин

На денешен ден во 1943 година на планината Лопушник под неразјаснети околности е убиен поетот Кочо Рацин. Смртта на Рацин, официјално, се води како несреќен...

Анонимно писмо до Велес

пишува - Александар Сашко Кукулев Кај си бе Велес, како си ? Знам дека не си најдобро ама куртоазноста наложува да те прашам, колку да тргне...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe