НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин

На 22 декември 1908 година во Велес е роден Кочо Рацин, македонски поет и револуционер, еден од основоположниците на современата македонска литература. Коста Апостолов Солев...

Чалгија за најголемите веселби и за најтажните моменти- Велес во минатото

Велес, во минатиот и во почетокот на овој век, бил познат по неколку особености: развиеното школство, трговијата, грнчарството и познатата славна чалгија. За неа,...

(Галерија) Велешкиот академски сликар Ангел Петров има изработено над 200 портрети на Кочо Рацин

Ангел Петров академскиот сликар од Велес има 60 годишна студија на ликот на Кочо Солев Рацин Во своето ликовно творештво ликот на Кочо Рацин...

(Видео) Јапонец ја препеа „Кога падна на Пирина“, песната за Јане Сандански

Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу кој веќе испеа неколку македонски песни, овојпат ја препеа и „Кога падна на Пирина“, посветена на македонскиот револуционер Јане...

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на награда за животно дело: Снимил повеќе од 10.000 минути...

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е годишен добитник на „Златна Бубамара на популарноста“ за животно дело што ја...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 1873 г. во Велес од Солун пристигнал првиот воз, а...

На 9 април 1873 година од Солун во Велес пристигнал првиот воз, а два века подоцна Македонија речиси е изолирана во железничкиот сообраќај со...

Реакција од Стрип-центар на Македонија по резултатите од Годишната програма за култура

Стрип-центарот на Македонија од Велес јавно реагира до Министерството за култура затоа што меѓу проектите за финансирање не е и годинашниот 18-ти Стрип салон...

„Да се почне одново“ – сезона 2021 на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес на вчерашната прес конференција одржана во Националната опера и балет во Скопје ја претстави програмата...

(Видео) Наскоро серијал од 12 епизоди на Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“

Театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ го најавува проектот „Тој и Таа“, интернет перформанс во време на физичка изолација, одговор на културата во време...

(Видео) Македонската Ванеса Меј е од Велес! Виолинистката Ничевска со „Сонце“

Нумерата ‘Сонце‘ е трето мое авторско дело во кое сум јас и музичар изведувач, а мој е и аранжманот. Првото дело кое го објавив...