(Вознемирувачко видео) Тваин Курт и Бејрут со очаен крик притив пандемијата

Низ социјалните мрежи кружи вознемирувачки видео клип кој за жал прави структурна вивисекција на македонското здравство во моментов и неговата неспособност да се справи...

Денеска е Прочка: Ова се обичаите кои велат дека треба да ги направите

„Прости ми, да ти простам“ со овие зборови денеска верниците, на големиот празник, ќе забораваат на кавгите, на проблемите, на недоразбирањето и со чиста...

На денешен ден е роден Петре Прличко

На денешен ден во Велес 1907 година е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер. Во негова чест...

„Да се почне одново“ – сезона 2021 на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес на вчерашната прес конференција одржана во Националната опера и балет во Скопје ја претстави програмата...

Почнува Месопустна недела: Еве што треба да правите до Прочка

Во недела (14.март.2021), православните верници ќе го празнуваат еден од најголемите христијански празници – празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како...

(Видео) Кукулев со емотивно доживување наречено “Дамата со неутрино во зениците “

За сите љубители на поезијата, предлагаме едно интересно емотивно доживување наречено "Дамата со неутрино во зениците " на нашиот Александар Сашко Кукулев. Ова е...

(Видео) Јапонец ја препеа „Кога падна на Пирина“, песната за Јане Сандански

Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу кој веќе испеа неколку македонски песни, овојпат ја препеа и „Кога падна на Пирина“, посветена на македонскиот револуционер Јане...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин

На 22 декември 1908 година во Велес е роден Кочо Рацин, македонски поет и револуционер, еден од основоположниците на современата македонска литература. Коста Апостолов Солев...

90 филмови од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

Деведесет филмови од цел свет од денес до 6 декември ќе бидат во програмата на Мобил филм фестивал што ќе се одржи онлајн под...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин

На 25 ноември 1939 година во градчето Самобор кај Загреб, во Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излегла од печат збирката песни „Бели мугри“...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe