„Да се почне одново“ – сезона 2021 на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес на вчерашната прес конференција одржана во Националната опера и балет во Скопје ја претстави програмата...

Реакција од Стрип-центар на Македонија по резултатите од Годишната програма за култура

Стрип-центарот на Македонија од Велес јавно реагира до Министерството за култура затоа што меѓу проектите за финансирање не е и годинашниот 18-ти Стрип салон...

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на награда за животно дело: Снимил повеќе од 10.000 минути...

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е годишен добитник на „Златна Бубамара на популарноста“ за животно дело што ја...

Роман како филмско сценарио или филмско сценарио како роман

пишува: М-р Елизабета АРСОСКА Замислете си едно сиромашно предградие во еден град изглодан од транзицијата, една мрачна крчма во која сопственик...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната АСЦ награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на АСЦ (The...

Анонимно писмо до Велес

пишува - Александар Сашко Кукулев Кај си бе Велес, како си ? Знам дека не си најдобро ама куртоазноста наложува да те прашам, колку да тргне...

(Фото) Најстарите зачувани копачки во Македонија се од Велес. Датираат од 1931 година

Најстарите зачувани фудбалски копачки во Македонија се дел од постојаната поставка на Музејот на Македонија. -Тие датираат од 1931 година, а биле сопственост на Ѓорѓи...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 1873 г. во Велес од Солун пристигнал првиот воз, а...

На 9 април 1873 година од Солун во Велес пристигнал првиот воз, а два века подоцна Македонија речиси е изолирана во железничкиот сообраќај со...

(ВИДЕО) Од денес модерната верзија на ,,Зоки Поки” на МТВ

Денеска беше објавен трејлерот и започна со емитување телевизиската серија „Зоки Поки“, модерна екранизација на лектирата од писателката Оливера Николова, објавена во 1963 година. Десетте...

Љутков: Со пари на граѓаните СДСМ задоволува политички барања во култура

Годишната програма за култура за 2020 година е повеќе од скандалозна. Критериумите по кои се делат парите на граѓаните се политички, а политиката и...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe