Анонимно писмо до Велес

пишува - Александар Сашко Кукулев Кај си бе Велес, како си ? Знам дека не си најдобро ама куртоазноста наложува да те прашам, колку да тргне...

На кој јазик склучувале „ортаклк“ трговците од Велешко пред 200 години и колку биле...

Македонците Хаџи Тасе и Мано Хаџи Петко од Башино Село пред двеста години формирале заедничка „фирма“ во која двајцата вложиле по 5000 гроша „броени...

Како ИЗБРАВМЕ американски претседател- ИНТЕРВЈУ со Александар Сашко Кукулев

Александар Сашко Кукулев новинар и публицист, е исклучително продуктивен и интересен автор кој вниманието на македонската публика го привлече  со сагата за вечното  почивалиште...

(Вознемирувачко видео) Тваин Курт и Бејрут со очаен крик притив пандемијата

Низ социјалните мрежи кружи вознемирувачки видео клип кој за жал прави структурна вивисекција на македонското здравство во моментов и неговата неспособност да се справи...

Три години инат !

пишува: Зоран Љутков Три години стара слава која исчезна во првиот момент откако се одроди од граѓаните ! Три години инат ! Три години наведнат...

Чалгија за најголемите веселби и за најтажните моменти- Велес во минатото

Велес, во минатиот и во почетокот на овој век, бил познат по неколку особености: развиеното школство, трговијата, грнчарството и познатата славна чалгија. За неа,...

(Видео) Кукулев со емотивно доживување наречено “Дамата со неутрино во зениците “

За сите љубители на поезијата, предлагаме едно интересно емотивно доживување наречено "Дамата со неутрино во зениците " на нашиот Александар Сашко Кукулев. Ова е...

(Видео) Македонската Ванеса Меј е од Велес! Виолинистката Ничевска со „Сонце“

Нумерата ‘Сонце‘ е трето мое авторско дело во кое сум јас и музичар изведувач, а мој е и аранжманот. Првото дело кое го објавив...

(Видео) 21-годишниот Давид Тодоров од Велес ЈА ОЖИВЕА „ДЕНОВИ“ НА КОЧО РАЦИН

Давид Тодоров е 21 - годишно талентирано момче од Велес. Уште на 12 години започнал да свири гитара, а насочен е кон хард рок...

Излезе од печат „COMPENDIUM PHILOSOPHIAE“, збирка филозофски текстови од д-р Бошко Караџов

Во издание на издавачката куќа „Аз-Буки“, како 76. книга во Библиотеката „Филозофија“, неодамна излезе од печат книгата COMPENDIUM PHILOSOPHIAE од д-р Бошко Караџов. Караџов...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe