(Видео) Кукулев со емотивно доживување наречено “Дамата со неутрино во зениците “

За сите љубители на поезијата, предлагаме едно интересно емотивно доживување наречено "Дамата со неутрино во зениците " на нашиот Александар Сашко Кукулев. Ова е...

(Видео) Јапонец ја препеа „Кога падна на Пирина“, песната за Јане Сандански

Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу кој веќе испеа неколку македонски песни, овојпат ја препеа и „Кога падна на Пирина“, посветена на македонскиот револуционер Јане...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин

На 22 декември 1908 година во Велес е роден Кочо Рацин, македонски поет и револуционер, еден од основоположниците на современата македонска литература. Коста Апостолов Солев...

90 филмови од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

Деведесет филмови од цел свет од денес до 6 декември ќе бидат во програмата на Мобил филм фестивал што ќе се одржи онлајн под...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин

На 25 ноември 1939 година во градчето Самобор кај Загреб, во Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излегла од печат збирката песни „Бели мугри“...

(Фото) Велес по околу 20 години доби кино со најсовремена опрема

Вчера со проекцијата на новиот македонски игран филм „Стела“, се отвори киното во Велес. Киното е инвестиција на Општина Велес од 67.000 евра и...

(ВИДЕО) НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Предаден и во борба со аскерот, со последниот куршум се...

На 21 септември 1902 година (според некои извори 1901-ва) во родниот Велес, во Џајково Маало, во борба против османлискиот аскер, откако снемал муниција, се...

На денешен ден: Во Велес е роден Панко Брашнар, прв претседавач на АСНОМ

На 9 август 1883 година во Велес е роден Панко Брашнаров, македонски национален деец и најстар пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседавач...

(Видео) Македонската Ванеса Меј е од Велес! Виолинистката Ничевска со „Сонце“

Нумерата ‘Сонце‘ е трето мое авторско дело во кое сум јас и музичар изведувач, а мој е и аранжманот. Првото дело кое го објавив...

Почина велешкиот академски сликар Ангел Петров

На 4.07.2020 во 19h почина Ангел Петров, академски сликар и професор. Престана да чука едно големо хумано срце. Посмртните останки ќе бидат изложени во...

Следете не

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe