Историскиот меч на Македонија против Косово во баражот за пласман на Евро 2020 закажан за 26 март годинава многу веројатно е да се одигра без гледачи поради заканите од коронавирусот, откако денеска министерот за здравство Венко Флипче објави дека се продолжуваат превентивните мерки за јавни собири и спортски настани без публика засега до 13 март.

Филипче на денешната прес-конференција објави дека по препорака на комисијата за заразни болести и комитетот за следење на состојбите со коронавирусот, добил препорака да се продолжи забраната за спортски настани без гледачи засега за уште една недела и тој истата ќе ја препрати на седница на Владата. Македонија воведе превентивни мерки откако се појави еден случај на коронавирус во земјава за забрана за јавни настани до 6 март, а само мечот Вардар – Монпелје во последното коло од ракометната Лига на шампиони во ЦС „Јане Сандански“ се одржа со публика.