Коњаницата која тргна пред два дена на пат до славното Крушево денес пристигна во Велес. Тие положија букети цвеќе и се поклонија пред Споменикот на коњаникот во центарот на Велес во чест на Велешките војводи – Илинденци. Предизвикаа голем интерес како и секоја година кај велешани посебно кај најмладите кои се израдуваа од нивното доаѓање. Годинешниата илинденска коњаница ја предводи пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,Рашела Мизрахи.