Нов фудбалер на ФК Тетекс е велешанецот Кристијан Јордановски кој доаѓа од редовите на ФК Плачковица. Се работи за 21-годишен дефанзивец или поточно стопер кое е дете на ФК Вардар. Јордановски претходно во својата кариера има настапувано и за Брегалница, Кит Го и Саса.